Dálniční známka ČR

Aktuální informace o dálničních známkách (kupónech) v České republice pro rok 2013

Fungování dálničních známek v České Republice:

Časová platnost, včetně jejího vymezení a hmotnostní kategorie vozidel jsou vyznačeny na známce samotné – lze zakoupit pouze známku pro osobní vozidla do 3,5 tuny včetně a to bez ohledu na to, zda je nebo není k vozidlu připojen přívěsný vozík. Rozhodujícím limitem hmotnosti je údaj uvedený v technickém průkazu vozidla.
Dálniční známka musí být nalepena na vnitřní stranu čelního skla a doplněna o poznávací značku vozidla. Dálniční známka je tedy nepřenosná.
Zde najdete mapu placených úseků silnic a dálnic v ČR. Ke stažení je jak mapa pro časově omezené kupony tak i pro mapa úseků, které podléhají výkonovému zpoplatnění – obojí na webu MDCR.cz

Ceny dálničních známek v ČR

V České republice je možno zakoupit dálniční známky těchto délek:

  • Desetidenní známka
  • Měsíční známka
  • Roční známka

Ceny známek jsou stanovovány každý rok na základě nařízení vlády o výši časových poplatků (č. 404/2009 Sb.). Nařízení vlády najdete na webu ministerstva dopravy České republiky. Ceny dálničních kupónů nejsou na nich nijak vyznačené a je povinností prodejce, aby je měl viditelně vystavené.

Ceny dálničních známek pro rok 2013

Typ kupónů

Cena v Kč

Roční 1.500,00
Měsíční 440,00
10 - ti denní 310,00

Kde se dají dálniční známky koupit?

Dálniční známky jsou ke koupi prakticky na všech pobočkách České pošty a na benzínových pumpách, není ale 100% pravidlem, že zde budou dostupné všechny typy.
Online pak můžete nakoupit na webu www.MTX.cz, kde je možno objednat jak osobní vyzvednutí na více odběrných místech tak i zaslání pozemní poštou.

Typy dálničních známek

Dálniční známka desetidenní

Platnost desetidenní dálniční známky začíná dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím desátého kalendářního dne. Tzn. např. od 15. 4. 2013 do 25. 4. 2013.

Dálniční známka měsíční

Její platnost začíná dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím téhož dne následujícího měsíce, tzn. např. od 15. 4. 2013 do 15. 5. 2013. Pokud v následujícím měsíci žádný takový den není – koupíte např. známku 30. ledna ale únor má jen 29 dní, pak končí platnost známky poslední den tohoto kalendářního měsíce.

Dálniční známka roční

Platnost ročních dálničních kupónů (známek) v české republice začíná vždy 1. prosince a platí až do konce ledna následujícího roku. Máte tak k dispozici dva měsíce času, během kterých si můžete pořídit další roční dálniční známku a být včas připraveni na příchod nového roku.

 

Novinky

  • 15|08 Na webu Nová D1 najdete aktuáolní informace o modernizaci dálnice D1 včetně všech uzavírek, uplynulých i plánovaných. Chystáte-li se jet z Prahy do Brna doporučujeme se informovat o aktuálních uzavírkách.
  • 27|06 Zprovozněn úsek Tábor - Veselí nad Lužnicí, dalších 23 nových kilometrů na dálnici D3!
  • 01|01 Aktualizovali jsme ceny dálničních známek pro Českou republiku, Slovensko, Švýcarsko a Rakousko

Newsletter